Ile kosztuje pożyczka gotówkowa

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 

Decydując się na wzięcie kredytu gotówkowego zazwyczaj sugerujemy się oprocentowaniem - im niższe tym lepiej. Często jest to jednak pułapka, bowiem później okazuje się, że musimy jeszcze zapłacić za rozpatrzenie wniosku, za udzielenie kredytu, za obsługę domową itd. Ilość i nazwy opłat zależą tylko od fantazji zatrudnionego marketingowca. Ostatecznie okazuje się, że doliczając te opłaty oprocentowanie wyniesie 2x więcej niż na ulotce.

 

Gdzie zatem najtaniej można dostać kredyt?

 

.

 

Zasada jest prosta - im wyższe ryzyko, że kredyt nie zostanie spłacony tym jego koszt jest wyższy.

 

  1. Banki. Tu zazwyczaj powinniśmy liczyć na najtańszy kredyt. Banki dogłębnie analizują zdolność kredytową klienta, oceniają jego wiarygodność i jeśli wypadnie pozytywnie udzielają pożyczki. Kwoty zależą od wysokości dochodu - mogą dochodzić nawet do kilkuset tysięcy zł, udzielane do kilku lat. Osoby z negatywną historią kredytową raczej nie mogą liczyć tu na pomoc.
  2. Pożyczki społecznościowe. Całkiem niedawno powstał portal umożliwiający udzielanie pożyczek prywatnych pomiędzy zupełnie obcymi ludźmi. Pożyczkę może otrzymać każdy, nawet z negatywną historią kredytową, jednak powinien zaoferować większe oprocentowanie i potrafić przekonać innych, że warto mu pożyczyć. Koszt kredytu może być niski dla osób, które wyrobią sobie dobre imię na portalu. Obecnie można pożyczyć do 250 000zł na max. 3 lata.
  3. Pożyczki od firm (np. Provident). Stosunkowo droga oferta, zwłaszcza z obsługą domową, dużo tańsza jest wersja przelew. Dodatkowo koszt rośnie poprzez konieczność tygodniowej spłaty rat. Kwoty pożyczki do kilku tys. zł na maksymalny okres ok. 2 lata. Pożyczkę mogą otrzymać też osoby z negatywną historią kredytową, jeśli firma uzna taką osobę za wiarygodną i mogącą spłacić pożyczkę.
  4. Pożyczki chwilówki (np. na SMS). Bardzo drogie (obliczając RSSO), ekspresowe pożyczki na krótki okres 1-2 miesięcy. Kwoty niskie do ok. 1000zł-1500zł, w zasadzie tylko na doraźne awaryjne podratowanie budżetu. Osoby z negatywną historią kredytową nie otrzymają pożyczki na SMS.
  5. Pożyczki pod zastaw nieruchomości i od firm udzielających pseudokredyty. W Polsce udało się już praktycznie wyeliminować tzw. "system argentyński", ale w dalszym ciągu dość sporo jest na rynku firm, które zarabiają tylko na pobieraniu opłat za rozpatrzenie wniosku i nie udzielają kredytów. Pożyczki pod zastaw nieruchomości są natomiast udzielane praktycznie każdemu, ale należy tu zachować olbrzymią ostrożność oraz dokładnie czytać wszystkie umowy, które się podpisuje. Często bowiem zdarza się, że oprocentowanie jest kolosalne, a jedynym celem udzielenia takiej pożyczki jest przejęcie za bezcen nieruchomości kredytobiorcy.
Poprawiony: niedziela, 02 października 2011 10:12