Darmowe konta bankowe dla firm

Niezbędnym wymogiem, aby założyć działalność gospodarczą jest posiadanie konta bankowego. Wprawdzie przy rejestracji można podać konto prywatne lub nawet innej osoby - nikt tego nie sprawdza, to jednak przy pierwszej kontroli Urzędu Skarbowego możemy mieć z tego tytułu spore nieprzyjemności. Ustawa jasno mówi, że aby prowadzić działalność gospodarczą, to należy mieć specjalnie do tego wyznaczone konto. Wprawdzie nie ma ono jakiś szczególnych właściwości - z punktu widzenia Urzędu skarbowego można używać konta prywatnego, byleby transakcje na nim dotyczyły tylko firmy. Jednak banki wiedzą, że na firmie można lepiej zarobić, więc wprowadziły do swojej oferty konta firmowe z zazwyczaj wyższymi opłatami niż dla osób fizycznych. Ponadto w regulaminach prowadzenia kont dla osób fizycznych zastrzegają, że nie mogą być używane do celów działalności gospodarczej, a niektóre wręcz sprawdzają, czy transakcje na koncie prywatnym nie są związane z prowadzeniem firmy.

Czy są zatem dostępne darmowe lub prawie darmowe konta dla firm?

Z punktu widzenia przedsiębiorcy najważniejszy jest chyba brak opłat za prowadzenie konta i darmowe przelewy (również do ZUS i US). Udało mi się znaleźć jeden taki bank - a mianowicie Volkswagen Bank direct. Jedyną opłatą jest opłata za token 36zł/rok. Karta bankomatowa jest płatna, ale nie trzeba jej brać - można wypłacać pieniądze w placówce lub robić przelewy na konto prywatne i stamtąd wypłacać.

Oczywiście jeśli ktoś korzysta więcej z innych usług, to może to nie być dobry wybór np. otrzymuje dużo przelewów z zagranicy.

 


Załóż konto przez internet

.
Poprawiony: niedziela, 26 sierpnia 2012 12:07