Karty kredytowe - porównanie

Złote i platynowe karty kredytoweKarta kredytowa to karta płatnicza, której wydanie jest związane z przyznaniem limitu kredytowego przez bank. Jakiś czas temu karta kredytowa zyskała złą sławę poprzez intensywne działania przedstawicieli banków, którzy oferowali karty, ale nie informowali klientów o konieczności pilnowania terminów spłat i wysokimi odsetkami w przypadku przekroczenia terminu spłaty. Limit kredytowy związany z kartą jest często oprocentowany wyżej niż linie kredytowe przyznawane do rachunków bieżących, jednak jeśli zadłużenie zostanie spłacone w okresie ustalonym przez bank nie płaci się ŻADNYCH odsetek. Najczęściej termin ten wynosi ponad 50 dni, co powoduje że karty są bardzo atrakcyjną ofertą. Innymi słowami otrzymujemy nieoprocentowany kredyt na prawie 2 miesiące, pod warunkiem dotrzymywania terminów spłaty zadłużenia na karcie.

 

Zwykle pobierana jest roczna opłata za korzystanie z karty w wysokości kilkudziesięciu złotych. Kwota ta jednak zwraca się nam przy intensywnym korzystaniu z przyznanego limitu w postaci nieoprocentowanego kredytu. Na przykład mBank daje do wyboru 3 różne wysokości opłat rocznych i przyporządkowane im 3 różne stopy procentowe stosowane w przypadku przekroczenia terminu spłaty karty. Zasada jest taka, że im wyższa opłata roczna, tym niższe mamy oprocentowanie kredytu. Tak więc osoby, które wiedzą, że mogą mieć problem z terminową spłatą zadłużenia karty powinny wybrać wyższą opłatę roczną, natomiast Ci którzy zawsze regulują zobowiązania w terminie wybiorą niską opłatę roczną.

Zwykle do wydania karty nie jest potrzebne posiadanie konta w banku wydającym kartę. Bank najczęściej co miesiąc przysyła posiadaczowi karty wyciąg z dokonanych operacji.

Czy można zarobić na karcie kredytowej?

Pytanie z pozoru wydaje się głupie, każdy powie, że oczywiście nie. Czy na pewno? Przyjmijmy, że będziemy stale utrzymywać zadłużenie 2000zł w ramach okresu bezodsetkowego (grace period). Co miesiąc spłacamy zadłużenie terminowo, jednocześnie robiąc zakupy do w.w. limitu na nowy okres. Dzięki temu mamy wolne 2000zł, które możemy przetrzymać na lokacie. Na przykład na jednodniowej lokacie w mBanku oprocentowanej na 3% otrzymamy 60zł odsetek rocznie. Pomniejszając tę kwotę o opłatę roczną za kartę zostaje nam kilka(dziesiąt) złotych zysku :-).
Poprawiony: sobota, 01 października 2011 18:34